Haziran 15, 2024

CHP’den Akşener’e karşı ilk hamle! Genel Merkez’den bütün yöneticilere ikaz mesajı

İyi Parti lideri Akşener’in kurultayda 6’lı masa ve Kılıçdaroğlu’na yönelik yaylım ateşi muhalefet cephesini sarsarken, CHP’de kafalar karıştı. CHP Genel Merkezi’nin parti kademelerindeki yöneticilere “susun” ikazında bulunduğu öğrenildi.

İyi Parti kurultayının ardından CHP yönetimi tavrını belirledi. Meral Akşener’in “Size hayatta başarılar” diyerek yol verdiği CHP’de Genel Merkez suskunluk ilan etti.

CHP’de milletvekilleri, parti meclisi üyeleri ve belediye başkanlarına yönelik, “İyi Parti ile ittifak konusunda konuşmayın” diye uyarı mesajı gönderildiği ortaya çıktı.

Uyarı mesajında şu ifadeler yer aldı:

“İyi Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’in partisinin kongresinde Cumhuriyet Halk Partisi ile yapılan ittifak konusunda yaptığı açıklamalara yönelik partimizin sözcüleri dışında herhangi bir değerlendirme yapılmamasını, belediye başkanlarımıza iletmenizi rica ederiz.”

KÖPRÜLER ATILMAMIŞ

CHP Genel Merkez Yerel Yönetimler Birimi’nin belediye başkanlarına yönelik mesajını paylaşan Gazeteci Yazar Zafer Şahin, “Demek ki köprüler daha tam atılmamış.” ifadesini kullandı.

‘O BÜYÜKŞEHİRLERİ İSTEYECEK’ İDDİASI

CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu kanadına yakınlığıyla bilinen Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre İyi Parti ile CHP arasında köprüler tam olarak atılmadı. Yerel seçimlerde İyi Parti’nin Adana, Mersin, Manisa ve Antalya gibi büyükşehirlerde aday çıkarıp CHP’nin desteğini bekleyeceği belirtildi.

11 büyükşehirin tamamını CHP’ye bırakmak istemediği yönünde değerlendirilmeler yapılan İyi Parti kulislerinde, milliyetçi-muhafazakar seçmenin yoğunlukta olduğu şehirlerde CHP’nin aday çıkarmamasını isteyeceği ifade ediliyor.“CHP’nin, Cumhur İttifakı kapsamında Ankara, İstanbul ve İzmir gibi illeri kaybetmek istemeyeceği, bu nedenle de İyi Parti ile yeniden Millet İttifakı kapsamında yerel seçimlerde bir araya gelmekten yana tavır izleyeceği” kaydediliyor.

CHP’nin İyi Parti’nin şartlarını desteklememesi durumunda, Akşener’in ‘biz yolumuzda yürürürüz‘ resti çekceği yorumları yapılıyor.

KILIÇDAROĞLU NE YAPACAK?

Akşener’in kurultayda CHP’ye yönelik sözlerinin sahada “CHP’li seçmeni küstürebilme ihtimalinin de göz önünde bulundurulması gerektiğinin” altı çiziliyor.

CHP’nin Akşener’in kurultaydaki sözlerinin ardından “ittifak kapsamında masada tek güç olmak isteyebileceği” ve İyi Parti’nin taleplerine ‘tamamen evet demeyebileceği’ konuşuluyor.

CHP’nin elinde bulundurduğu 11 büyükşehir için “İyi Parti ile olası ittifak kapsamında geri adım atmayacağı” parti içinde değerlendiriliyor.

KÖPRÜ KURAN İSİMLERE ÇİZİK“CHP ile İyi Parti’nin ilişkilerinde, ittifak kapsamında aktif rol oynayan Cihan Paçacı gibi bir isme GİK’te yer verilmemesinin dikkat çekici olduğu” belirtilirken, 6’lı masada üstlendiği rol açısından Şenol Sunat’ın da aynı Paçacı gibi Genel İdare Kurulu’nda (GİK) yer almamasının yerel seçimlere gidilen süreçte “stratejik bir hata olduğu” kaydediliyor.
Translate »