Temmuz 22, 2024

İzdoğa ve İzenerji işçilerinin eylemi 15. Gününü doldururken Belediye İş 2 No.lu şube başkanı Savaş Atalay, Aydınlık’a “Kimseye dokunulmadı, 20’si İzenerji’den olmak üzere 194 işçi çıkartıldı” bilgisini verdi

1 Nisan 2024 gününden beri İzmir Büyükşehir Belediyesi’ndeki işçi sayıları tartışılıyor. 40 bine yaklaşan işçi sayısında kaçı bankamatik çalışanı kaçı gerçek işçi, kaçı DEM pazarlıklarıyla girdi, kaçı sınavla hak etti gibi sorular yanıtsız kaldı. Son olarak önceki başkan Tunç Soyer giderayak binlerce işçi aldı, diye başlayan tartışma, yeni Başkan Cemil Tugay’ın telaffuz ettiği 2 bin işçi sayısıyla devam etti. Tugay . “İki bin kişi alınmıştı. Kafadan hepsini işten çıkaracağız diye bir kararımız yok” dedi.

Halen işten çıkartılan İzdoğa ve İzenerji işçilerinin eylemi 15. Gününü doldururken Belediye İş 2 No.lu şube başkanı Savaş Atalay, Aydınlık’a “Kimseye dokunulmadı, 20’si İzenerji’den olmak üzere 194 işçi çıkartıldı” bilgisini verdi. Yakın zamanda işe alınıp, 2 aylık deneme süresini doldurmak üzere olan işçiler, bu sürenin son günü işetn çıkarıldıkları mektubunu alıyorlar. Bildirim, Noter kanalıyla ellerine ulaşıyor.

GÖZLER CHP’DE

Ancak geçen hafta yapılan basın açıklamasında konuşan bir işçi de deneme süresi geçmiş olmasına rağmen iş aktinin iptal edildiğini ileri sürdü. “Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi’ nedeniyle işten çıkarılanlar da var. Kimimiz iş başvurumuzun ardından yıllarca bekledik, kimimiz yıllarca çalıştığımız iş yerlerimizdeki İşlerimizi bırakarak, haklarımızdan vazgeçerek belediye şirketlerinde iş başı yaptık.” diye konuşanlar da oldu.
Açıklama sonunda ise CHP İzmir İl örgütüne seslenen işçiler, “Bizlere işlerimizi iade edin” çağrısında bulundular.

İDDİALAR MUHTELİF

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine Cemil Tugay’ın gelmesinin ardından Büyükşehir Belediyesi’nde Tunç Soyer döneminde işe alınanlar hakkında son 2 aydır pek çok iddia ortaya atıldı. Son alınanların işten çıkarılacağı, bu kapsamda sağlık kontrolünden geçmeden işe girenler, güvenlik soruşturmasına girmeden işe girenler ve toplu sözleşme gereği emekli olan işçilerin yerine çocuklarının alınacağının belirtilmesi ile birlikte çocuklarını işe aldıran ancak yine de emekliliklerini vermeyen işçilerin çıkarılması olduğu vurgulanmıştı. İddialar arasında güvenlik soruşturması olmadan işe alınanlar olduğu da yer almıştı.

kaynak:aydınlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »